Алла Ландар, широко відома як “королева поховань”, опинилася в центрі скандалу через діяльність її компанії “Петро Великий”. Це підприємство, створене ще в 90-х роках, монополізувало ринок ритуальних послуг у Києві, перетворивши смерть на бізнес. Зараз же компанію звинувачують у тому, що вона зухвало наживається на горі сімей загиблих військових, використовуючи їхню вразливість.
Цю історію висвітлив блогер Андрій Федоров у своєму блозі на YouTube. Детальний аналіз схеми та викриття діяльності компанії можна знайти в його відео:
Зі слів Олександра Скорика, ветерана “Азовсталі” і заступника директора комунального підприємства “Спецкомбінат”, приватні ритуальні компанії, включно з “Петро Великий”, діють за чітко відпрацьованою схемою. Інформація про смерть людини зливається співробітниками поліції чи медиками напряму до похоронних служб. Далі ці служби телефонують родичам, що знаходяться у стані шоку, та нав’язують свої послуги. У випадках, коли йдеться про родини загиблих військових, відомо, що вони отримують 15 мільйонів гривень компенсації, і ці суми стають ціллю для “цвинтарної мафії”.
“На жаль, для декого поховання військових — лише прибутковий бізнес. Чим більше людей загине, тим більше прибутків отримає мафія,” – зазначив Скорик. Він також повідомив, що після початку боротьби із зловживаннями отримував погрози. Його попереджали, щоб він “збавив оберти” і “не ліз у чужі справи”.
Компанія “Петро Великий”, заснована батьком Ландар, навіть після початку повномасштабної війни залишила імперську назву, яка збігається з іменем флагмана російського флоту. За інформацією журналістів, Ландар відома своїми проросійськими поглядами: вона була активною діячкою “Партії регіонів”, боролася проти Євромайдану та згодом підтримувала зв’язки з проросійськими партіями.
Не менш показова історія із благодійним фондом Ландар «Надія». Фонд рекламується як організація, що допомагає ЗСУ, лікарням і багатодітним сім’ям. Проте, за інформацією журналістів, звіти про витрати коштів відсутні, а діяльність фонду викликає численні запитання. У минулому фонд фігурував у скандалах, пов’язаних із незаконною забудовою на державних землях, які були передані в оренду організації. Незважаючи на заявлену доброчинність, фонд залишається джерелом фінансових спекуляцій і тіньових схем.
Також Ландар і її компанія опинилися у центрі скандалу під час пандемії COVID-19. Як повідомляло “Радіо Свобода”, київський крематорій приймав померлих від коронавірусу виключно з катафалків “Петро Великий”. Перевезення тіла коштувало 23 тисячі гривень – сума, яка в кілька разів перевищувала ринкову вартість.
Незважаючи на численні розслідування Антимонопольного комітету та скарги від громадян, “Петро Великий” залишається монополістом. Компанія й досі вихваляється своїми зв’язками з державними установами, а сама Ландар, окрім похоронного бізнесу, активно займається благодійністю та меценатством.
Скандальна діяльність Алли Ландар потребує уваги правоохоронних органів. Чи зможе суспільство дочекатися справедливості, чи “цвинтарна мафія” продовжить наживатися на горі українців – залишається відкритим питанням.